I ove smo godine u natječaju za Najljepši školski vrt

Autor: Dinko Vekić, Tanja Štefok Mikić, 23. 4. 2021.

Hrvatska radiotelevizija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja pozivali su i ove godine sve vrtiće, osnovne i srednje škole te srodne odgojno obrazovne ustanove za djecu i mlade u Hrvatskoj da se jave na natječaj "Najljepši školski vrtovi 2021."! Natječaj je bio otvoren do 15. travnja 2021. Naša se škola prijavila i poslala nekoliko fotografija okoliša škole te sada čekamo dolazak ekipe Vrtova u razgledavanje.

Svaka škola oblikuje vrt prema svojim mogućnostima i u skladu s klimatskim i drugim uvjetima, čuvajući bogatstvo i biološku raznolikost Hrvatske te autohtono bilje svojega podneblja.

Na temelju pristiglih prijava prosudbeno povjerenstvo odabire školske vrtove koje će posjetiti od travnja do listopada tekuće godine.

Nakon obilaska povjerenstvo odlučuje o nagrađenim vrtovima te na završnoj svečanosti krajem studenoga dodjeljuje niz nagrada i priznanja najljepšim školskim vrtovima u Republici Hrvatskoj u sljedećim kategorijama:

1. Zlatna povelja Hrvatske radiotelevizije za najljepši školski vrt u RH

2. Najljepši vrtić u RH

3. Najljepša učionica na otvorenome (nagrada Ministarstva znanosti i obrazovanja)

4. Zelena povelja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost

5. Nagrada za tradicijski uzgoj (dodjeljuje Ministarstvo poljoprivrede)

6. Najljepša područna škola u RH

7. Nagrada za kontinuitet

Povjerenstvo ima pravo i ne dodijeliti nagradu u pojedinim kategorijama ako smatra da nitko ne ispunjava kriterije, a može dodijeliti i nekoliko ravnopravnih nagrada.

Kako bi prijaviteljima bilo lakše utemeljiti i održavati školske vrtove, ovo su neki od osnovnih elemenata:

• ukrasni grmovi

• ukrasno drveće (skupna ili pojedinačna stabla)

• sezonsko cvijeće

• trajnice

• sukulentne biljke

• ljekovito i začinsko bilje

• travnjak

• jezerce za uzgoj vodenoga bilja i životinja

• pojedinačna stabla voćaka ili voćnjak

• pojedinačna stabla maslina ili maslinik

• povrtnjak

• kompostište

• živica – u slobodnom rastu ili oblikovana

• klijalište, rasadnik, plastenik, staklenik…

Svi navedeni elementi nisu obavezni, ali postojeće treba oblikovno, estetski i funkcionalno povezati u skladnu cjelinu jer ljepota vrta ovisi i o međusobnom skladu i povezanosti svih elemenata.  Preporučuje se voditi fotodokumentaciju o radovima.

Prosudbeno povjerenstvo tijekom obilaska razgledava vrt, daje stručne savjete učiteljima i djeci kako ispraviti nedostatke, a visokim ocjenama vrednuje one koji ulaze u uži izbor za neku od nagrada.

Projekt "Najljepši školski vrtovi" provodi se u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, uz potporu Ministarstva poljoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te mnogih donatora.

Izvor: https://magazin.hrt.hr/mladi/prijavite-se-na-natjecaj-za-najljepsi-skolski-vrt-1101837