Pozdrav proljeću - Putujemo u prošlost

Autor: Svjetlana Mojzeš, Tanja Štefok Mikić, 1. 4. 2016.

Jučer su učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama realizirali izvanučioničnu nastavu Pozdrav proljeću - Putujemo u prošlost.

Polazak ispred škole.

Na mjesnom groblju orijentirali smo se u prostoru pomoću plana mjesta Mikleuša, kompasa i Sunca.

Pronašli smo najstarije spomenike iz 1897. i 1898. godine. Orijentirali smo se u vremenu i ponovili desetljeće, stoljeće i tisućljeće. Razgovarali smo o prošlosti i životima tadašnjih utjecajnih žitelja Mikleuša (obitelj Cernić i Braz).

Razgledavanje najstarije kuće i okućnice u Mikleušu.

Obišli smo sakralne građevine u našem mjestu.

Posjetili smo  prostor nekadašnje stare škole sa starim dvorcem.

U ugodnom okruženju bakina doma i okućnice, učenici su se smjestili na travnjak ispred bunara i slušali priče bake Anke.Slobodno su joj postavljali pitanja, na koja je ona spremno i s puno veselja odgovarala.

Za kraj našeg druženja otpjevali smo svi zajedno pjesmu koja sve veseli: Kad si sretan!

Ponovno smo ponovili snalaženje u  prostoru, ali sada uz pomoć Sunca, godova na panju i mahovine na drveću.

Ponovili smo vodu stajaćicu, živi svijet uz vodu i u vodi; promjene u prirodi u proljeće; podneblje i značenje voda za život ljudi u zavičaju.

Učenici su slikali i crtali teme iz LK-a.

Sat TZK je bio šećer za kraj našim učenicima (štafetne igre, ritmično pretrčavanje prepreka do 30 cm visine, ciklička kretanja različitim tempom do 1 min, ponašanje prirodnih pojava i raspoloženja uz glazbenu pratnju, momčadske igre).

U ekološkom trenutku  sudjelovali su svi učenici i prostor na kome smo boravili primjer je svima koji će boraviti na tom mjestu poslije nas.