Uključili smo se u projekt Škole za Afriku

Autor: Tanja Štefok Mikić, 27. 9. 2016.

Odlazak u školu. Druženje s vršnjacima. Smijeh. Igra. Radost. Prava su to i potreba djece diljem svijeta, kao i odrastanje u sigurnom okruženju ispunjenom ljubavlju i razumijevanjem. Pa ipak, podaci govore da više od 38 milijuna djece u Africi još uvijek ne ide u školu.

Prva akcija prikupljanja sredstava održana je u ponedjeljak 26. rujna. Učenici 3. i 4. razreda prodavali su narukvice koje su male vješte ruke izrađivale protekli tjedan te srca na štapiću koja je s ljubavlju izradila Lana Lipovac. Akciji su se odazvali svi, i učenici i učitelji te je lijep iznos skupljen za naše male prijatelje u Burkini Faso. Sljedeću akciju najavljujemo za 12. listopada kada ćemo prodavati kolače poslije festivala Raspjevani mališani Mikleušu. Vidimo se!

Što su “Škole za Afriku”?

“Škole za Afriku” zajednička je inicijativa UNICEF-a, Zaklade “Nelson Mandela” i Hamburškog društva za promoviranje demokracije i međunarodnog prava , pokrenuta 2005. godine u Cape Townu. U prikupljanju pomoći za 13 najugroženijih zemalja u Africi  uključilo se 27 razvijenih zemalja iz cijelog svijeta, a dosad je u njima prikupljeno više od 200 milijuna američkih dolara.

"Zahvaljujući UNICEF-ovu programu „Škole za Afriku“, više od 30 milijuna djece dobilo je priliku ići u školu i time ostvariti sigurniju budućnost!"

Brojne su škole izgrađene, a postojeće obnovljene. Djeci je osiguran pristup čistoj, pitkoj vodi i sanitarnim prostorijama, izgrađena su školska igrališta, a učionice opremljene potrebnim edukacijskim materijalima, školskim klupama i stolicama.

Otvoreni su centri za rani odgoj i obrazovanje za najmlađu djecu, a djeca koja su prekinula školovanje ili bila primorana raditi dobila su priliku pohađati centre za alternativno obrazovanje.

Škole za Afriku u Hrvatskoj

Programu se svake godine pridružuju brojni vrtići, osnovne i srednje škole, pa se tako u školskoj godini 2015./2016. uključilo čak 230 škola i 100 dječjih vrtića iz cijele Hrvatske. Dosad su za školovanje djevojčica i dječaka u Africi prikupili više od četiri milijuna kuna!

Rezultati u Burkini Faso u 2015. godini

Neki od rezultata postignutih tijekom 2015. godine u Burkini Faso za koju su pomoć prikupljale škole i dječi vrtići u Hrvatskoj:

150 škola dobilo je status škola prijatelja djece

Opremljeno je 9 centara za rani odgoj i obrazovanje, koji se zovu Bisongo

138 000 djece (od kojih je 66 tisuća djevojčica) dobilo je podršku i materijale u redovnim školama i alternativnim obrazovnim centrima

70 000 djece (od kojih je 36 tisuća djevojčica) uključeno je u centre za predškolsko obrazovanje

8 000 djece izbjegle iz Malija dobilo je pristup školi i predškoli

1200 djece s teškoćama u razvoju uključeno je u škole

Opremljene su knjižnice i nabavljena sportska oprema u 50 škola

UNICEF je podržao nastavak školovanja nakon osnovne škole za 10 000 djevojčica

3659 učitelja i stručnih suradnika dodatno je educirano za obavljanje nastave

Što se prikupljenim sredstvima može osigurati?

95 kn

knjige i bilježnice za dva učenika za jednu školsku godinu

190 kn

klupa i stolice za dva učenika

350 kn

dodatna edukacija učitelja/odgojitelja za kvalitetniji odgojno-obrazovni rad

500 kn

školovanje dvoje djece u jednoj godini (knjige, bilježnice, materijali, školske uniforme i trošak poučavanja)

700 kn

"škola/vrtić u kutiji" - metalna kutija s materijalima neophodnima za svakodnevne aktivnosti učenja i poučavanja u vrtiću ili školi (bilježnice, olovke, ploča za pisanje, didaktičke igračke, drvene kocke); školski komplet sadržava dovoljno pribora za jednog učitelja i 80 učenika

16 800 kn

opremanje ustanove za predškolski odgoj i edukaciju

25 000 kn

izgradnja centra za alternativno osnovno obrazovanje za djecu koja su napustila redovito obrazovanje

Navedene procjene troškova okvirne su i mogu odstupati ovisno o potrebama pojedinog djeteta, stanju i veličini objekta te cijenama potrebnih proizvoda / usluga.

Škole prijatelji djece

UNICEF želi omogućiti kvalitetno obrazovanja svoj djeci, povećati vjerojatnost uspješnog završavanja škole, smanjiti rodne i geografske razlike, zaštiti djecu od teškog fizičkog rada i omogućiti djeci stjecanje vještina koje će im pomoći osigurati bolju budućnost za njih i za njihove obitelji.

Uvođenje škola prijatelja djece (UNICEF-ova modela kvalitetnih škola) jedan je od odgovora na ove izazove. Škole prijatelji djece inkluzivne su i rodno osjetljive, osiguravaju edukativne materijale i adekvatnu školsku opremu.

Takve škole imaju igralište i školsku kantinu. Osiguran je pristup čistoj, pitkoj vodi i odvojenim sanitarnim prostorijama za dječake i djevojčice. Učitelji su kompetentni i koriste podržavajuće metode učenja, a u učinkovito vođenje škola, osim učitelja, uključeni su i roditelji, članovi zajednice i predstavnici lokalne vlasti.

Pomozite otvoriti još Škola prijatelja djece!

U prikupljanju sredstava sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola, kao i djeca iz predškolskih ustanova, njihovi učitelji, odgajatelji, obitelji, ali i svi članovi zajednice koji su ih voljni podržati u plemenitoj želji da svojim vršnjacima u Africi omoguće školovanje, a time i bolji život.

Zahvaljujemo svima koji su se uključili te se radujemo daljnjoj „izgradnji” škola za Afriku.