Natječaj digitalne fotografije: ''Razglednica moga mjesta - škljocni za sjećanje''

Autor: Dinko Vekić, 26. 3. 2018.

Na natjecanju digitalne fotografije kojeg organizira Osnovna škola Vladimir Nazor, Budinščina, sudjelovale su dvije učenice OŠ Mikleuš, Ivana i Lea (7. razr.).

Zadatak je bio fotografirati neki detalj svoga mjesta iz kojeg će se prepoznati to mjesto. Kako se radi o fotografiji koja će se - ukoliko bude nagrađena - poslužiti za izradu razglednice, na fotografijama nisu smili biti vidljivi ljudi.

Najviše dvije fotografije mogle su se poslati za natječaj.

Nakon što su naše učenice Lea i Ivana upoznale digitalni fotoaparat škole, kako i zašto se slika s blicom, kako prepoznati najbolju perspektivu za motiv, kako zumirati objekt i dr. uz dogovor s knjižničarom (mentor za natječaj) izabran je jedan sunčaniji dan i izašlo se u mjesto gdje su učenice uslikale katoličku i pravoslavnu crkvu, zgradu Općine Mikleuš, Osnovnu školu Mikleuš i školski vrt kao i kod ravnatelja u uredu uramljena priznanja Osnovnoj školi Mikleuš za najljepši školski vrt 2010. i nagradu za kontinuitet najljepši školski vrt 2014.

Učenice su ukupno napravile 70-tak fotografija. Tako smo osigurali da imamo jedan bogatiji fond fotografija iz kojeg možemo izabrati dvije zbilja najbolje uspjele fotografije s pogledom na motiv, svijetlost, perspektivu…

Za slanje na natječaj izabrali smo sljedeće dvije fotografije po pravilima natječaja pohranite propisanim dimenzijama od 30 cm (širina) x 20 cm (visina):

1.

Zgrada Općine Mikleuš, ispred zgrade sv. Terezija, zaštitnica općine Mikleuš (ožujak 2018.)

2.

OŠ Mikleuš, školski vrt, 160 godina školstva u Mikleušu (ožujak 2018.)

Navedene dvije slike pržene na CD-u s prijavnicom za natječaj pon. 26.3.'18. putem su pošte poslane organizatoru natječaja.

Uz to je bio uvjet za sudjelovanje na natjecanju da se fotografije i podatke također pošalju i pohrane na epostcard. Epostcard je aplikacija Hrvatske pošte koja korisnicima omogućuje izradu potpuno personalizirane razglednice, a koju mogu kreirati iz tek uslikane slike ili slike koju već imaju pohranjenu na svom uređaju ili jednostavno nacrtati putem editora aplikacije.

Sa skidanjem aplikacije epostcard na mobilni telefon i pohranjivanjem slika i podataka na epostcard pomogla nam je pedagoginja Ruža kojoj najljepše zahvaljujemo na suradnji!

Najbolje fotografije-razglednice bit će izložene na izložbi koja će se održati u prostorijama OŠ Vladimir Nazor Budinščina, upriličenoj uz Dane općine Budinščina, 27.4.2018. kada će na svečanosti biti podijeljene nagrade najuspješnijim učenicima.