Terenska nastava Virovitica-Višnjica

Autor: RUŽA ŽIVKOVIĆ, 4. 5. 2018.

Dana 26. travnja 2018. godine učenci su razredne nastave (1.,2.,3.,4.r. i PŠ Četekovac) bili na terenskoj nastavi „Virovitica-Višnjica“.

Još pomalo uspavani, okupili smo se u 7:30 sati u našoj školi u Mikleušu. Naša kuharica nam je podijelila doručak. Ispred škole nas je dočekao veliki autobuss iz kojega je izašao „kralj naših cesta“, naš vozač Drago. S njim je bila naša „vodička“ Andrijana.

Pozdravili smo se s ravnateljem i roditeljima koji su nam poželjeli sretan put i ušli u autobus. Krenuli smo u nove avanture! Uputili smo se u Viroviticu. Vodička nam je putem govorila o svemu što ćemo vidjeti.  U autobusu nije nedostajalo pjesme i smijeha.

Prvo odredište bila je Gradska knjižnica Virovitica.

Dočekalo nas je ljubazno osoblje knjižnice.

Smjestili su nas, a onda je uslijedila zanimljiva predstava o dijelovima tijela. Društvo su nam pravili učenici iz druge škole.

Nakon predstave smo poslušali kratko predavanje o knjižnici i svemu što se u njoj nalazi te smo aktivno sudjelovali u razgovoru.

Prije odlaska, vidjeli smo i nove, zanimljive knjige iz kojih, zamislite, iskaču piramide.

Nakon izlaska iz knjižnice, ovjekovječili smo svoj posjet zajedničkom fotografijom.

Zatim smo prošetali središtem grada Virovitice upoznavajući znamenitosti pokraj kojih smo prolazili.

Zaustavil smo se ispred crkve sv. Roka.

Ondje su nas dočekali svećenici-franjevci.  Od njih smo doznali sve o crkvi koju smo posjetili, ali i o franjevcima.

Nakon što smo saznali sve što nas je zanimalo, pozdravili smo se sa svećenicima i krenuli prema autobusu u kojem nas je dočekao naš vozač.

Sljedeće odredište je bio svijet Orient Expressa na katu virovitičkog željezničkog kolodvora.

Prije posjeta izložbi, saznali smo sve o parnoj lokomotivi koja se nalazi na kolodvoru, ali smo naučili nešto novo o prijevozu vlakovima  te se iskušali u kupovini karte za vlak.

Na katu željezničkog kolodvora, dočekali su nas autori izložbe. Objasnili su nam da se ondje sve mjeri u omjeru 1:87.

Mogli smo vidjeti sve od Orient Expressa do najbržeg vlaka na svijetu, ugljenokopa i parne lokomotive do putničkog vlaka koji planinskim pejzažem prevozi turiste na godišnji odmor. Vidjeli smo makete vlakova, tramvaja,automobila,autobusa,helikoptera,tenkova, strojeva i drugih vozila koje su našle svoje mjesto u najvećoj zbirci maketa u Hrvatskoj.

Na balkonu se nalazi vlak kojim smo upravljalli.

Iskušali smo se i u vožji vlakova pomoću tableta.

Bili smo toliko vješti u svemu da smo svi dobili diplome za strojovođe za male vlakove.

Ponosni smo sjeli u autobus i nastavili svoje putovanje prema Višnjici. Već smo i ogladnjeli,a na pustari Višnjica nas je dočekao ukusan ručak.

Najeli smo se, malo odmorili i izašli se zabavljati.  Većinom su svi učenici jahali na poniju,  zajedno su se igrali se na dječjem igralištu, družili se i uživali u prirodi. Rashladili smo se i sladoledom.

Prije nego je došlo vrijeme polaska kući, nahranili smo i podragali konje koji su nam se rado pridružili kod ograde.

U dobrom društvu i zabavi vrijeme brzo prolazi pa je tako došlo i vrijeme povratka kući. Oko 16: 30 sati stigli smo pred našu školu u Mikleušu gdje su nas dočekali roditelji. Umorni, ali veseli i s novim znanjima krenuli smo kući prepričavajući događaje s terenske nastave.

Nakon nekoliko dana sabrali smo dojmove i napravili dva plakata o našoj terenskoj nastavi.

Voditeljica terenske nastave: Mirela Bistrović, magistra primarnog obrazovanja