Nastavni sati iz knjižnično-informacijskog područja

Autor: Dinko Vekić, 29. 10. 2018.

U rujnu i listopadu održani su nastavni sati za 1., 7. i 8. razr. u našoj školskoj knjižnici.

1. razr. upoznao je školsku knjižnicu kao mjesto poticanja čitalačke i informacijske pismenosti. Učenici su upućeni kako se ponaša u knjižnici, o slobodnom pristupu slikovnicama i knjigama, kako se knjige posuđuju, kako i kada se knjige moraju vratiti i dr. Prvi put su uočili internetske stranice naše školske knjižnice gdje su pohranjene korisne poveznice/sadržaji koji će ih na njihovom školskom putu poticati da razvijaju svoju informacijsku pismenost (ne informatičku pismenost, to je većinski zadatak učitelja iz informatike).

Vrlo je bitno da učenici za snalaženje u životu nauče procijeniti i vrednovati sadržaje i informacije iz raznoraznih izvora i medija: informacijska pismenost!

Učenici 7. razreda odradili su temu knjižnična građa. Knjižničar je svakom učeniku proslijedio list s opisom knjižnične građe, kao što je npr. brošura, časopis, novine, rukopis, svezak, elektronička građa i dr. Primjere građe uočili smo na licu mjesta u knjižnici.

Učenici 8. razr. odradili su temu: u potrazi za knjigom - kataloško i računalno pretraživanje. Reflektirali smo pojmove ''katalog'','' klasični knjižnični katalog'' i s pogledom na suvremene knjižnice ''online-katalog (OPAC)''; ponovili smo pojmove ''autor'', ''naslov'', ''ključna riječ'', ''bibliografski zapis''. Npr. pod ključnom se riječju podrazumijeva riječ koja je uzeta iz naslova ili sadržaja dokumenta/knjige i tako označuje sadržaj i s time omogućuje nalaženje traženih informacija/podataka, odnosno knjiga i/ili npr. članaka u časopisima. Kao primjer jednog online-public-access-catalogue (OPAC, hr. računalni knjižnični katalog namijenjen javnosti) pretražili smo OPAC Narodne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu:

Slika gore (screenshot): površina za složeno pretraživanje OPAC kataloga NSK (http://www.nsk.hr/ispis-rezultata/) omogućuje istovremeno pretraživanje kataloga po više kriterijima, npr. riječi iz naslova, ključne riječi, razdoblje izdanja, vrsta građe i dr. Tako dobijemo najtočnije rezultate na naš upit.