Dječje stvaralaštvo u 3. razredu na satu Likovne kulture

Autor: Tanja Štefok Mikić, 23. 4. 2020.

Učenici 3. razreda veliki su ljubitelji likovnog stvaralaštva. Sat Likovne kulture za njih predstavlja oduševljenje, stvaranje, igranje, otkrivanje novog i pronalaženje posebnih rješenja u materijalu.

Kod njih likovne aktivnosti potiču fokusiranje, odnosno, usmjeravanje pažnje na bitno. Primijetila sam da češće bavljenje likovnošću djeluje na bolju koncentraciju i u drugim aktivnostima. Učenici djeluju opušteno, smireno i zadovoljno, a u tim trenucima stvaraju najveća blaga.

Kad pogledamo njihove uratke, sa sigurnošću možemo zaključiti da im je likovni zadatak u potpunosti jasan, da su iznalazili najbolje načine za rješavanje likovnog problema, a nadasve da su uživali stvarajući likovno djelo.

U mome razredu stvaraju pravi mali umjetnici. Svaki put kada izložimo uratke, svi su spremni argumentirano analizirati likovne radove.

Upotreba različitih materijala, rješavanje problema koje donosi likovni proces, eksperimentiranje i traženje novih spoznaja pridonosi razvoju divergentnog mišljenja, a samim time i kreativnosti.

Likovne aktivnosti potiču opuštanje cijelog organizma i lučenje hormona sreće, što rezultira kvalitetnijim življenjem. Njihovi radovi to dokazuju. Stvaralaštvo u 3. razredu je ogromno i neprocjenjivo.

Učiteljica Svjetlana Mojzeš

Grafička modulacija, Matea Funtek i Lana Trupina

Portreti Tene Marije Rajner i Nike Škulj

Plošno istanjena masa