„Mali šumski razgovori“ - još jedna duplerica iz dolazeće „Petice“ br. 22, 2020.

Autor: Dinko Vekić, 9. 5. 2020.

Kliknite na sliku za povećanje duplerice.

Za sve pronalazače, učenike i učitelje, jedan mali zadatak, tj. ako imate viška vremena odn. već ste obavili sve obveze u svezi škole i ostale obveze:

Probajte oblikovati jedan tekst po novinarskim pravilima s tri stupaca teksta i s inicijalom - to je ono povećano, veliko slovo na početku članka (vidi i gore „Š“ na duplerici „Mali šumski razgovori“).

Po novinarskim pravilima oblikovan tekst olakšava pregled istog i omogućuje brže čitanje teksta.

Uzmite jedan/bilo koji obično oblikovan tekst, od prilike jedne A4 stranice duljine. Oblikujte vaš izabrani, tj. izvorno obično oblikovan tekst po novinarskim pravilima s tri stupaca teksta i s inicijalom.

Gledajte da na vašoj A4 stranici kao rezultat ima 2 x 3 stupaca teksta (gore na stranici 3 stupaca i blizu ispod još tri stupaca) ili 3 stupaca i ispod 1 ili 2 stupaca s tekstom na vašoj stranici (zadnji ili zadnja 2 stupaca lijevo poravnani).

VAŽNO:

Razina/visina teksta, gore i dole u svakom stupcu - osim u zadnjem stupcu na vašoj stranici - MORA biti UVIJEK ista! Razmak između stupaca i raspored stupaca na vašoj stranici mora biti razmjeran, simetričan…!

Word (verzija 2016) nudi kao alat pod ''Raspored'' > ''Stupci'' i pod ''Umetanje'' > ''Inicijal''.

Će ići tako? Možda i ne?:))

Ili možda bolje ako inicijal i svaki stupac s tekstom kreiramo kao samooblik? Word alatna traka: ''Umetanje'' > ''Tekstni okvir'' > ''Crtanje tekstnog okvira''…?:)) i onda još s desnom tipkom na mišu označimo takav samooblik pod ''Prelamanje teksta'' s ''Ispred teksta'' da stupac možemo po stranici slobodno micati !?

Kako to riješiti u word-u?

Try and error! Learning by doing!

Uratke pošaljite na knjiznicamikleus@yahoo.com

Znanje stečeno kroz vlastito isprobavanje, trud i iskustvo jest najvrjednija nagrada.

Ili:
Kako nešto novo naučiti, ako uvijek samo ono primjenjujemo što već znamo?
Henry David Thoreau, 1817. - 1862.)