Preporuke roditeljima

Autor: Tanja Štefok Mikić, 21. 5. 2020.

Poštovani roditelji,

prema Uputi HZJZ i MZO-a stvoreni su svi uvjeti za početak nastave u školi koja počinje u ponedjeljak 25.5.2020. za razrednu nastavu. Svi zdravi učenici mogu se sigurno uključiti u nastavu u školi. Škola će osigurati sve uvjete prema preporuci HZJZ kako bi sigurnost djece u školi bila zajamčena. Vaše obveze su da prije polaska u školu svaki dan djetetu izmjerite temperaturu koja ne bi smjela biti viša od 37.2 stupnjeva celzijusa. Drugih ograničenja nema, a ako dijete ne odlučite poslati u školu, trebate imati objektivan razlog. Za sve nejasnoće i pitanja slobodno se možete javiti svojim učiteljicama, stručnoj službi i ravnatelju škole.

Naglasci za roditelje

• Rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje Uputa HZJZ-a smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće, odnosno ostanak kod kuće te se omogućuje uključivanje sve djece u škole.
  • Roditelji/skrbnici ne moraju dovoditi djecu u škole, ako ih dovode, ne ulaze u školsku zgradu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu.
  • Sukladno odluci roditelja, učenici u školu dolaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, kao što bi dolazili da nema epidemije.
  • Roditelji se ne okupljaju na ulazu u školsku zgradu.
  • Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu, već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.
  • Škola ne uzima izjava od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu. Roditeljima treba omogućiti naknadno uključivanje djeteta u školu.
  • Roditelj/skrbnik treba se upoznati s Uputama HZJZa u cjelini.
  • Roditelji su značajna karika u krugu povjerenja za učenje, ali i za podršku učeniku u općem razvoju, usvajanju vrijednosti i odgoja u cjelini