Autor: Tanja Štefok Mikić, 15. 12. 2020.

Povodom 29. obljetnice sjećanja na žrtve Voćina i Huma, učenicima sedmih i osmih razreda prikazan je dokumentarni film Voćin (2019.). Početak suradnje autora elaborata pod nazivom „Domovina i ja“ koji je odobren od Ministarstva znanosti i obrazovanja, s OŠ Mikleuš iznjedrilo je plodne temelje prikazivanju filma mlađim naraštajima s ciljem učenja o ključnim događajima moderne hrvatske povijesti, koji su se dogodili na lokalnoj razini.

Film detaljno prikazuje kronologiju događaja u Voćinu, za vrijeme srpske okupacije, tijekom Domovinskog rata pa sve do trenutka masakra Hrvata, koji su za sve vrijeme okupacije ostali u okupiranom Voćinu. Svi događaji popraćeni su pričama svjedoka, koji su u to vrijeme živjeli u okupiranom Voćinu, ili su pak ušli u okupirano mjesto neposredno nakon masakra.