OŠ Mikleuš domaćin 1. Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Virovitičko-podravske županije

Autor: Dinko Vekić, 21. 10. 2016.

20. listopada 2016. održano je u našoj školi prvo stručno vijeće školskih knjižničara u šk. god. 2016./'17.

20-tak sudionika okupilo se u 8 sati u holu školu i nakon pozdrava domaćina (knjižničara i pedagoginje, koja je zamijenila ravnatelja) počeo je stručni dio skupa u informatičkoj učionici OŠ Mikleuš.

U uvodnom djelu skupa, voditelj županijskog stručnog vijeća Josip Strija (nedavno dobio nagradu ''Eva Verona'' za posebno zalaganje u radu, inovacije i promicanje knjižničarske struke) i Silvija Perić, voditeljica Županijske matične službe, obavijestili su sudionike o radu Vijeća i Matične službe.

Nastavilo se sa stručnim izlaganjima, radionicama i primjerima dobre prakse: Ksenija Grudić-Kukavica (Osnovna škola Petra Preradovića Pitomača, Pitomača) izvijestila je sa stručnog skupa Hrvatskog čitateljskog društva o motivaciji i strategiji za poticanje čitanja.

Damir Balković (Srednja škola Marka Marulića Slatina, Slatina) održao je predavanje uz powerpoint prezentaciju o zaštiti knjižnične građe. Knjižničar domaćin, Dinko Vekić, predstavio je mrežne stranice knjižnice OŠ Mikleuš kao primjer dobre prakse.

Slijedile su dvije radionice: Marija Blažević (Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica, Virovitica; Osnovna škola Antuna Gustava Matoša Čačinci, Čačinci) održala je radionicu pod naslovom ''Kako izraditi građu laganu za čitanje'' za učenike s teškoćama (disleksija). ''A što s lektirom'' bio je naslov radionice koju je održao Josip Strija kao jedan primjer radionice s učenicima koja motivira, potiče na čitanje i reflektiranjem pročitanog.

Tijekom stanke u knjižnici OŠ Mikleuš sudionici skupa su se zajedno fotografirali. Slijedio je zajednički ručak.

2. Županijsko stručno Vijeće školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Virovitičko-podravske županije održat će se u siječnju ili veljači 2017. god.