Posjet pravoslavnoj crkvi u Mikleušu

Autor: Marica Kesić, Milkica SARAJLIĆ KOLUNDŽIJA, Dinko Vekić, RUŽA ŽIVKOVIĆ, 14. 2. 2018.

POSJET PRAVOSLAVNOJ CRKVI U MIKLEUŠU

12.2.2018. učenici 7. razreda pod satom su vjeronauka u pratnji vjeroučiteljice Milkice Sarajlić Kolundžija posjetili pravoslavnu crkvu Sveta Trojica u Mikleušu. Tamo nas je primio paroh Dragan Gaćeša. On nas je upoznao, na vrlo zanimljiv način, s poviješću, službom i običajima Pravoslavne crkve. Na kraju druženja paroh nas je Dragan, sa svojim pomoćnikom, počastio  slatkišima. Učenici Dorotea  Mežnarić i Antonijo Vuk iskazali su se u poznavanju ćiriličnog pisma. Katarina Lukić i Lea Cesarec imale su intervju sa svećenikom. U sastavljanju pitanja pomogla im je učiteljica hrvatskog jezika Marica Kesić. Za fotografiju glavni su bili Roberto Cingel i Leon Lipovac, pomoćnica je bila Dorotea Mežnarić. Praktičnim savjetima pomogao im je knjižničar Dinko Vekić.

Između svega izdvojili bismo veliku radost Valerija Mačića i Vedrana Bradarca kada im je paroh dozvolio da zvone na crkveno zvono.

Intervju s pravoslavnim svećenikom Draganom Gaćešom

Mi smo Lea i Katarina, učenice 7.r. OŠ Mikleuš. Željele bismo Vam postaviti nekoliko pitanja. Unaprijed hvala.

Katarina: Zanima nas koliko ste dugo svećenik?

Svećenik:  Godinu sam dana bio đakon, a poslije toga sam postao svećenik i ovo mi je sedma godina.

Lea: Kada ste osjetili svećenički poziv?

Svećenik: Ja sam bio 4.r. osnovne škole  i tada sam osjetio  da volim i želim ići u crkvu. Mama me je odvela u crkvu. Upisao sam se na vjeronauk u crkvi i od tada je to tako.

Katarina: Jeste li se kolebali između svećeničkog poziva i još nekog drugog zvanja?

Svećenik: Zaista nisam. I dandanas se pitam što bih bio da nisam svećenik.

Lea: Kako su reagirali Vaši roditelji kada ste im rekli da želite biti svećenik?

Svećenik: Njima je to prvo bilo nevjerojatno. Još  nitko u našoj obitelji  nije bio svećenik , ali radovali su se tome i podržali me.

Katarina: Imate li braće i sestara? Kakve su bile njihove reakcije?

Svećenik:  Imam jednu sestru, ona je starija od mene godinu dana. Radovala se tome i podržala me je, a kad sam otišao u internat na četiri godine, više mi je sestra nedostajala nego  roditelji.

Lea: Je li Vam prezahtjevno obnašati službu u parohiji i biti otac obitelji?

Svećenik: Ponosan sam na svoju obitelj i na parohiju, ali se nekad  ne može  to sve uklopiti. Obitelj je jedno, tu čovjek  treba voljeti i poštovati, ali i za Crkvu i parohiju se treba puno brinuti pa mi je malo teško.

Katarina: Imaju li članovi Vaše obitelji neke obveze prilikom bogoslužja?

Svećenik: Trenutačno ne, ali na početku braka žena mi je pomagala. Nadam se da će mi u budućnosti moja djeca pomagati u bogoslužju.

Katarina: Koliko vjernika imate u svojoj parohiji?

Svećenik: Na mikleuškoj parohiji ima oko 50 kuća, a to je otprilike oko sto ljudi.

Lea: Imate li neki hobi?

Svećenik: Imam. Plešem u folklornoj skupini u Slatini, volonter sam u udruzi Vretenac.

Katarina: Puno Vam hvala na strpljenju i vremenu koje ste nam posvetili i doviđenja.