Mikleuš u Dravskoj priči i Sequoia

Autor: Tanja Štefok Mikić, 23. 5. 2023.

U kišni četvrtak 18. svibnja učenici 1. - 4. razreda

u sklopu terenske nastave posjetili su

Posjetiteljski centar Dravska priča u Noskovcima,

Zavičajni muzej Slatina i

Posjetiteljsko-interpretacijski centar „EPIcentar Sequoia Slatina“.

Kako se posjetiteljski centar Dravska priča u Noskovcima nalazi u višestrukom zaštićenom području prirode, postav centra je usmjeren na interpretaciju bioraznolikosti, edukaciju posjetitelja i očuvanju prirodne baštine. Uz stručno vodstvo centra posjetili smo postave Čudesna šuma, Svijet sova, Kutak leptira, Ptičja pjevaonica, Sisavci u blizini rijeke Drave, Dravske šume vila i vilenjaka, te zimski vrt u potkrovlju centra. Prošetali smo se predivnom prirodom, zaštićenim perivojem, gdje se nalaze poučna staza, šetnica uz kanal s vidikovcem, hoteli za kukce, oporavilište za rode, vodena i zelena učionica, vrt mirisnih doživljaja…

Potom smo u Zavičajnom muzeju Slatina uz stručno i zanimljivo vodstvo kustosa muzeja pogledali arheološku, etnografsku, galerijsku, kulturno-povijesnu, numizmatičku i povijesnu zbirku grada Slatine i njezine okolice (tu pripada i naša općina Mikleuš).

U Crkvi sv. Josipa zahvalili smo se za lijepo proveden dan.

Nakon ručka u restoranu Sequoia posjetili smo Posjetiteljsko-interpretacijski centar „EPIcentar Sequoia Slatina“ te u multifunkcionalnoj dvorani pogledali stalni izložbeni postav. Vidjeli smo i poznati slatinski mamutovac (Sequoia gigantea Decs.) koji se nalazi u centru Slatine, starosti oko 130 godina. Visok je 37,8 metara. Ova vrsta je rijetko zastupljena u parkovima Slavonije.

Unatoč lošoj vremenskoj prognozi i kiši, uspjeli smo realizirati sve planirane sadržaje te ispunjeni novim doživljajima i sretni vratili se svojim kućama.

Tekst i foto: Gordana Gaća Ćurak