Kako napisati rad?

Bez obzira radi li se o većem radu, poput seminara i referata, ili o manjoj domaćoj zadaći, svako istraživanje slijedi određene korake.

1. korak

Na samom početku potrebno je definirati zadatak, što znači točno odrediti koliko je informacija potrebno prikupiti i iz kojeg područja. Treba se upoznati s temom koja se obrađuje.

2. korak

Pronaći osnovne informacije o temi u enciklopedijama i drugim priručnicima. Kreće se od općenitoga prema užemu, npr. ako istražujete o rodama prvo ćete istražiti nešto općenito o pticama, potom detaljnije o rodama.

3. korak

Nakon što ste stekli širi uvid u temu i svoj zadatak smjestili u određeni kontekst (suvislost, povezanost), potrebno je pronaći literaturu (monografije, stručne časopise...) kojom ćete se koristiti. Pitajte školskog knjižničara za pomoć ili poslužite se knjižničnim katalozima. Savjet: u knjizi (npr. monografiji) pogledajte bibliografiju koja će vas uputiti na druge izvore. Ne znaš što je monografija? Pogledaj tu: https://hjp.znanje.hr

4. korak

Tek sada se pristupa popularnom pretraživanju interneta. Pretražite tematske kataloge, pretraživače i znanstvene izvore. Pazite kako upisujete ključne riječi.

5. korak

Svi pronađeni izvori informacija nisu jednako vrijedni: neke informacije koje su drugima korisne nama ne trebaju. Potrebno ih je sve pregledati, pročitati kako bi se izdvojile nama korisne informacije. Ako ste pronašli premalo podataka, proširite ili ograničite svoj informacijski upit. Obratite posebnu pozornost na kvalitetu, vjerodostojnost dokumenata.

6. korak

Sve dosada prikupljene podatke treba organizirati. Posložite svoje bilješke, skicirajte i strukturirajte informacije. Svaki rad trebao bi imati uvodni dio kojim se uvodi u temu, glavni dio u kojem se razrađuje tema i zaključni dio u kojem iznosite vlastite zaključke do kojih ste došli istraživanjem.

7. korak

Ne zaboravite navesti izvore informacija kojima ste se koristili. Citirajte literaturu na ispravan način.

Izvor: Virtualna učionica NSK. http://www.nsk.hr/DigitalLib.aspx?id=92 (20.10.2010.)

« Travanj 2024 »

I najbolji predmet u školi je...

CarNet novosti