Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2023.

Autor: Dinko Vekić, 15. 9. 2023.

Povodom ovogodišnjeg mjeseca hrvatske knjige, 15. listopad - 15. studeni, u organizaciji Knjižnice grada Zagreba (Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice) dostupan je online kviz i pozivamo učenike viših razreda osnovnih škola na rješavanje kviza koji sadrži 15 pitanja.

Svako pitanje kviza sadrži poveznicu u kojoj se krije točan odgovor, stoga treba otvoriti predloženu poveznicu (kliknuti na riječ ili skupinu riječi koje su istaknute plavom bojom), proučiti je i nakon toga odgovoriti na pitanje. U 8. pitanju treba pogledati video-intervju te ispod toga pročitati tekst u kojem se krije odgovor na postavljeno pitanje. U 13. pitanju treba pogledati trailer u kojem se krije odgovor na postavljeno pitanje. Pritiskom na gumb dalje prelazi se na sljedeće pitanje. Pritiskom na gumb natrag vraća se na prethodno pitanje. Svaki učenik/učenica može riješiti kviz samo jedanput.

Ovako izgleda prvo pitanje kviza:

Učenici viših razreda OŠ Mikleuš koji žele sudjelovati u rješavanju kviza i onda možda čak i osvojiti koju vrijednu nagradu, molim neka se jave knjižničaru OŠ Mikleuš ili samostalno pogledajte pod sljedećom poveznicom:

Kviz će se moći riješiti u razdoblju od 11. 9. do 25. 10. 2023. godine, a popis finalista će se objaviti na mrežnoj stranici kviza do 3. 11. 2023. godine.

Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige pod nazivom Književnost bez granica! posvećena je prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju, a ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c)

11.10.2023.:
Skupina učenika iz 6. razreda rješavaju kviz u školskoj knjižnici. Nakon što su riješili kviz učenici su rekli da je kviz dobro osmišljen i da ga je bilo zanimljivo riješiti.