Nastavni sati za 1. i 2. razred u školskoj knjižnici

Autor: Dinko Vekić, 18. 10. 2023.

Dana je 13. listopada bio prvi razred u školskoj knjižnici. Dana 18. listopada drugi razred.

Za prvi je razred knjižničar pripremio izložbu slikovnica u čitaonici. Nakon što su učenici 1. razreda upoznali prostor školske knjižnice, doznali su po čemu razlikujemo slikovnicu od knjige, što je ilustrator i što je pisac/spisateljica odnosno što znače riječi autor/autorica. Učenici su upućeni kako posuditi slikovnicu/knjigu, kada je treba vratiti u knjižnicu i kako treba baratati s posuđenom građom tako da bi kao takva što dulje poslužila i drugim korisnicima. Razlikovali smo i knjižnicu od knjižare.

Dana je 18. 10 2023. drugi razred posjetio školsku knjižnicu gdje ih je knjižničar upoznao s dječjim časopisima. Uočili smo poučno-zabavne časopise za djecu kao što su npr. „Smib“, „Prvi Izbor“ i „Moj Planet“ koji izlaze svaki s deset brojeva u godini. Doznali smo da časopis koji redovito izlazi svaki mjesec nazivamo mjesečnik. Pogledali smo naslovnice i uglas čitali naslov i podnaslov nekoliko časopisa izloženih u šk. knjižnici.

Razlikovali smo dječje časopise od časopisa za tinejdžere (npr. „Modra Lasta“) i dnevnog tiska, novina (npr. „Glas Slavonie“).

Upoznali smo se s pojmom rubrika i sad znamo da je rubrika odjeljak, tj. posebno mjesto u novinama i časopisima koje donosi pod stalnim natpisom vijesti ili drugi materijal određenog sadržaja (npr. športska rubrika, kazališna rubrika). Prije nego što smo riješili zajedno mali kviz o časopisima (vidi dole) učenici su na kraju sata bili upućeni na Hrvatski jezični portal https://hjp.znanje.hr/ kako bi si samostalno mogli pronaći nepoznatu riječ i njezino značenje za svrsishodno čitanje s razumijevanjem!

Kviz osmislio knjižničar OŠ Mikleuš.