Izložba stripova/grafičkih novela u knjižnici OŠ Mikleuš

Autor: Dinko Vekić, 17. 11. 2023.

Zahvaljujući Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica i Bibliobusnoj službi mogli smo na jednostavan način za izložbu u školskoj knjižnici OŠ Mikleuš posuditi 17 strip-naslova/grafičkih novela raznih svjetski poznatih strip nakladnika.

To su npr. nakladnici kao što su Bonelli (Italija), DC i Marvel (SAD) ili Dupuis (Belgija i Francuska). Za izložbu su korištena izdanja tj. prijevodi na hrvatski jezik. Za hrvatska izdanja odgovorni su domaći strip nakladnici (velikom većinom iz Zagreba) kao što su npr. Algoritam, Fibra, Izvori i Ludens.

Jedna od posuđenih knjiga iz Bibliobusne službe nije strip/grafička novela, nego pripada kategoriji sekundarne literature. Sekundarna je literatura općenito stručna i nefikcijska literatura o primarnoj književnosti. Stripovi su dio epske književnosti.

Izložena biografija o Stan Lee (1922.-2018., njegovo ime i prezime se čita „Sten Li“), prikazuje život jednog vrhunskog autora/strip scenarista i sukreatora (danas) globalno poznatih Marvelovih superjunaka kao što su Spider-Man, Iron Man, Hulk, Osvetnici, Fantastična Četvorka i dr.

Stan Lee je početkom 1960-ih godina imao ideju da kreira sa svojim suradnicima i crtačima Jack Kirby (1917.-1994.) i Steve Ditko (1927.-2018.) stripove o superherojima koji su do tada imali neviđenu „poveznicu sa stvarnošću“. Lee je npr. razmišljao kako bi ti ljudi sa supermoćima razgovarali kada bi stvarno postojali. Tako su ti superheroji ponekad bili i ljubomorni ili su se tu i tamo međusobno posvađali. Može se reći sve kao i u stvarnom svijetu (naravno, osim supermoći superjunaka:)).

U svojim je stripovima Lee tematizirao i društvene probleme kao što su nasilje, zlouporaba droga i rasizam. Zbog tog pristupa u kreiranju stripova imao je početkom 1970-ih godina problema s američkim moralnim kodeksima. Tada se smatralo da takve ozbiljne teme ne mogu biti obrađene u stripu. Lee nije odustao. Marvelovi likovi, stripovi i filmovi sastavni su dio današnje popularne kulture. Ali ne samo Marvelove kreacije…

Izložba u OŠ Mikleuš trajat će do 29.11.2023. Učenice/učenici i učitelji/učiteljice moći će nakon izložbe izložene stripove ili navedenu biografiju posuditi od Bibliobusne službe.

Knjižničar poziva učenike da razmisle o sljedećim tematskim izložbama u našoj školskoj knjižnici. To npr. mogu biti knjige/naslovi o kompjuterskim igricama, o poljoprivredi, o izboru zanimanja, o strojogradnji ili dr. Glavno da je zabavno, zanimljivo i korisno! Sad preko Bibliobusne službe imamo besplatan pristup fondu Gradske knjižnice i čitaonica Virovitica, bez vlastitih putnih troškova! To svakako valja iskoristiti!

Tekst i foto: Dinko Vekić, dipl.-bibl. i stručni suradnik knjižničar