Dan narcisa 2024.

Autor: Tanja Štefok Mikić, 14. 3. 2024.

I ove godine humanitarna akcija za dan posvećen prevenciji

i ranom otkrivanju raka dojke - u OŠ Mikleuš skupljamo

novčana sredstva u petak 15. i ponedjeljak 18. ožujka 2024.

Udruga Liga protiv raka Virovitičko-podravske županije i ove godine organizira prigodnu humanitarnu akciju povodom Dana narcisa. Akcija će se održati na području Virovitičko-podravske županije od 15. do 16. ožujka i to u slijedećim gradovima i općinama:

• Pitomača – petak, 15. ožujka od 9 do 12 sati

• Slatina – petak, 15. ožujka od 9 do 12 sati

• Virovitica – subota, 16. ožujka od 9 do 12 sati

-Prodajom narcisa prikupljat će se financijska sredstva karcinom dojke najčešće sijelo karcinoma kod žena, te da od njega obolijeva četvrtina žena novooboljelih od karcinoma te predstavlja velik javnozdravstveni problem. Također, i u Hrvatskoj je rak dojke najčešće sijelo raka od kojeg obolijeva četvrtina žena novooboljelih od raka. Tako je u 2020. zabilježeno 2869 slučajeva raka dojke, a u 2021. umrlo je 711 žena. Zato pozivamo sve da nam se pridružite i podrže ovu humanitarnu akciju – kažu iz Lige protiv raka VPŽ.

Podsjetimo, rak dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promjene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.

Izvor: ICV