Autor: Dinko Vekić, 24. 10. 2012.

Međunarodni mjesec školskih knjižnica, listopad 2012. - INTERNATIONAL SCHOOL LIBRARY MONTH - obilježili smo izradom plakata: IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE DO NAJEVEĆIH KNJIŽNICA SVIJETA.

Mlade knjižničarke Andrea Kovač, Helena Kraljik, Andrea Ljubas i Barbara Perković (8. b. razr.) izradile su plakat kojeg smo prezentirali u holu škole i tako pozvali učenike da posjete školsku knjižnicu, odn. putem interneta najveće knjižnice svijeta (izbor) i dožive školsku knjižnicu kao KLJUČ U PROŠLOST, SADAŠNJOST I BUDUĆNOST.

Primjer iz knjižničarske prakse:

Tijekom izrade plakata u knjižnicu je došao učenik Nikica Markić (8. a. razr.) i pitao postoji li knjiga o raperu Jay-Z. Pogledali smo prvo u online-katalogu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu (www.nsk.hr). Našli smo samo formular-masku za Jay-Z u kojoj nije još ništa zapisano/pohranjeno, ni knjige o ili od Jay-Z niti tonski zapisi ili što drugo.

Budući da se radi o interpretu iz engleskog govornog područja, pogledali smo u online-katalogu nacionalne knjižnice Ujedinjenoga Kraljevstva (www.bl.uk) i našli preko 500 kataloških zapisa za Jay-Z, među njima i nekoliko knjiga o Jay-Z, kao i tonskih i filmskih zapisa, članaka iz novina/časopisa.