Autor: Dinko Vekić, 26. 1. 2024.

Hrvatsko muzejsko društvo organizira manifestaciju Noć muzeja u Hrvatskoj od 2005. god. Muzeji su ustanove u kojima se sabiru, čuvaju, proučavaju i izlažu zbirke umjetnina, povijesnih predmeta, tehničkih predmeta i sl.

Zašto uopće muzeji?

U prošlosti bogati su ljudi skupljali nešto i ponosno to pokazivali svojim gostima. Voljeli su vidjeti staru životinjsku kost ili vazu iz strane zemlje. I danas se dosta toga izlaže u muzejima. Budući da su stvari često stare ili lomljive, ne smijete ih dirati. Na kraju bi se zaprljale ili pokvarile. Zato mnogi muzeji stavljaju stvari u staklene vitrine, također kako se ne bi mogle ukrasti.

U današnje vrijeme, ako netko voli povijest, umjetnost ili prirodu, treba li mu muzej? Tu su knjige, filmovi i internet. Unatoč tomu, mnogim posjetiteljima je još uvijek lijepo vidjeti posebne stvari za sebe, ne samo na fotografiji. A često impozantna bude i kuća u kojoj je smješten muzej. To može biti posebno velika zgrada, poput starog dvorca ili broda muzeja. Neki ljudi opet misle da gledanje nije dovoljno: oni žele nešto doživjeti. Zato neki muzeji ne pokazuju samo stare stvari, već postavljaju prostoriju kako je mogla izgledati prije stotinu ili tisuću godina i dr.

Tko ne stigne danas u Viroviticu i pogledati njihov program za Noć muzeja 2024. može online pogledati koju virtualnu izložbu, također vrlo zanimljivo:

Zbilja super web-stranica jest Hrvatski povijesni muzej na http://www.hismus.hr/hr/ s mnogobrojnim zbirkama, kao što su npr. arheološka zbirka, dokumentarna zbirka, numizmatička zbirka i dr. Vrijedi pogledati! Istovremeno zabavno i poučno:

Trenutačno virtualna izložba Nacionalne i sveučilišne knjižnice prikazuje 30tak vrlo zanimljivo koncipiranih virtualnih izložbi. Možemo npr. pogledati izložbu Hrvatska glagoljica ili izložbu Ruđer Bošković. Neke izložbe dolaze i sa zvučnim zapisima, kao npr. izložba Prvi svjetski rat.

Hrvatski prirodoslovni muzej, jedan od najvećih muzeja u Hrvatskoj prikuplja, čuva, izučava i prezentira razne prirodnine kao svjedočanstva ili dokumente vezane za prirodoslovlje Hrvatske. U muzejskim se zbirkama nalazi više od 2 milijuna primjeraka minerala, stijena, fosila, prepariranih biljaka i životinja iz svih krajeva hrvatskog ozemlja, ali i iz susjednih zemalja te s drugih kontinenata: