Poziv za uključivanje u kampanju "NE govoru mržnje na Internetu".

Pozivamo sve učenike i učenice osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske da se aktivno uključe u nacionalnu kampanju pod nazivom „NE govoru mržnje na Internetu“ kako bi pridonijeli podizanju svijesti djece i mladih te šire javnosti o štetnosti govora mržnje na Internetu.

O kampanji

Nacionalnu Kampanju „NE govoru mržnje na Internetu“ u Republici Hrvatskoj provodi Ministarstvo socijalne politike i mladih u suradnji s Nacionalnim odborom.

Nacionalna kampanja provodi se na inicijativu Vijeća Europe, koje je u ožujku 2013. godine lansiralo europsku kampanju „No Hate Speech Movement“. Kampanje sa sličnim aktivnostima provode se i u ostalim europskim državama.

Opći cilj nacionalne kampanje je proaktivnim djelovanjem na Internetu i u zajednici informirati i senzibilizirati javnost, posebno djecu i mlade, o poštivanju ljudskih prava kao i o negativnim utjecajima govora mržnje.

U svrhu promoviranja vrijednosti Kampanje, angažirana je ambasadorica Kampanje, Iva Šulentić, te promotori KHL Medveščak Zagreb, glumci Goran Bogdan, Amar Bukvić i glumica Leona Paraminski, voditeljice Daniela Trbović i Ivana Nanut te voditelj Tomislav Jelinčić. S ciljem opće informiranosti o planiranim aktivnostima te poticanja na uključenje što više mladih u Kampanju, realiziran je niz aktivnosti, primjerice, pripremljene su web stranica i facebook profil Kampanje, snimljen je službeni spot Kampanje,  tiskan promotivni materijal te je pružena financijska potpora udrugama koje provode projekte u sklopu Kampanje.

Što je govor mržnje?

Govor mržnje podrazumijeva sve vrste izražavanja koji šire, potiču, promoviraju ili opravdavaju rasnu mržnju, ksenofobiju, antisemitizam ili druge oblike mržnje zasnovane na netoleranciji uključujući i netoleranciju izraženu agresivnim nacionalizmom i etnocentrizmom, diskriminacijom i neprijateljstvom spram manjina, migranata i ljudi useljeničkoga podrijetla (Preporuka o govoru mržnje No. R 97/20).

Govor mržnje dakle predstavlja ona ponašanja kojima se u verbalnoj ili neverbalnoj komunikaciji izražava mržnja prema određenoj skupini (ili pojedinoj osobi) zasnovana na različitosti kojima je osnova nacionalno podrijetlo, rasna i etnička pripadnost, boja kože, ekonomski status/imovinsko stanje, spol, rodni identitet, spolna orijentacija i drugo.

Govor mržnje promovira diskriminaciju, ugrožava ljudska prava i dostojanstvo drugih ljudi, ponajprije “ugroženih skupina”, često poziva na nasilje, a samim tim ugrožava sigurnost i demokratsko ustrojstvo društava.

Tko se može prijaviti?

Na ovaj poziv mogu se prijaviti učenici/ce osnovnih i srednjih škola, u dobi od 13 do 19 godina. Prijavitelj može biti pojedinac ili grupa (od najviše 6 članova). Prijavitelj ima pravo prijaviti jedan video uradak.

Potrebno je da tvoju prijavu odobri i odgovorna osoba (učitelj/ nastavnik /stručni suradnik škole koju pohađaš ili stručni radnik/odgajatelj ustanove iz djelokruga socijalne skrbi), te se stoga u obrascu za prijavu traže i kontakt podaci te osobe.

Što trebam učiniti?

Snimiti video uradak u trajanju od 1 do 3 minute, u HD rezoluciji, na temu „Zašto dislajkam mržnju na Internetu“.

Sadržajem video uratka potrebno je informirati i senzibilizirati mlade i javnost, o važnosti poštivanja ljudskih prava kao i o negativnim utjecajima govora mržnje na Internetu.

Do kada se mogu prijaviti?

Poziv je otvoren do 30. travnja 2014. godine. Prijave pristigle nakon ovog datuma neće se razmatrati.

Kako i kome poslati?

DVD s pohranjenim video uratkom, zajedno s obrascem za prijavu pošalji isključivo poštom na adresu:

10000 Zagreb, Savska cesta 66,

s naznakom „POZIV ZA UČENIKE - KAMPANJA NE GOVORU MRŽNJE NA INTERNETU - NE OTVARATI“

Način odabira najkvalitetnijih radova

Nakon 30. travnja sastat će se Nacionalni odbor za provedbu Kampanje (sastavljen od predstavnika/ca državnih tijela, udruga koje djeluju u području zaštite ljudskih prava, HRT-a, Nacionalnog vijeća učenika i Studentskog zbora) te odabrati najkvalitetnije radove.

Najkvalitetniji radovi objaviti će se na web stranici kampanje, facebook profilu te prikazati u emisijama HRT-a namijenjenim djeci i mladima.

Najkvalitetniji radovi također će se nagraditi tablet računalima.

Detaljnije informacije možete zatražiti putem e-mail adrese: dislajkam.mrznju@mspm.hr