Dan hrvatske knjige (22. travnja) i Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja)

Autor: Marica Kesić, Dinko Vekić, 24. 4. 2015.

Neka vas knjige miluju, tješe, škakljaju, umiruju, uče, čuvaju, zabavljaju, odgajaju i nasmijavaju…!

Učenici OŠ Mikleuš obilježili su Dan hrvatske knjige izradom plakata o Marku Marulića, ocu hrvatske književnosti.

Sabor Republike Hrvatske proglasio je 1996. godine 22. travnja Danom hrvatske knjige. Toga je dana 1501. godine dovršena knjiga ''Libar Marka Marulića Splićanina u kom se uzdrži istorija svete udovice Judit u versih harvacki složena'', a 1900. godine utemeljeno je Društvo hrvatskih književnika.

Autori plakata: Barbara Pavlović i Valentina Jozak (8. razr.)

23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava i proglašen je na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolički datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. god. umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

U povodu Svjetskog dana knjige pripremili smo u školskoj knjižnici izložbu originalnih strip-radova i stripova. Djela Miguela de Cervantes-a i William Shakespear-a obavljena su po prvi put kao strip-izdanja u američkoj seriji ''Classics illustrated'' već 40-ih i 50-ih godina prošlog stoljeća. Strip-verzije, odnosno prijevodi ''Romeo i Julija'' i ''Macbeth'' kao strip-izdanja obavljena su i kao hrvatska izdanja ''ilustrirani klasici'' (2009.).

Stripovi su dio epske književnosti, a strip-nakladništvo postoji jedno puno stoljeće. Autorska prava primjenjuju se i u strip-nakladništvu.

Učenici su vidjeli stručne časopise, američke, njemačke i hrvatske stripove (kao npr. strip ''Ruđer Bošković - čovjek koji je volio zvijezde'') i dvije originalne strip-table (original crteže, koji su onda otisnuti u američkim strip-izdanjima) tj. ''Silver Surfer'' (hr. Srebreni letač) i ''Avengers'' (hr. Osvetnici). Predstavili smo i strip-knjigu iz fonda naše knjižnice hrvatskog velikana stripa Andrije Maurovića ''Zlatarovo Zlato''.